Αρχική    Δράσεις    Προγράμματα    Στελέχη    Επικοινωνία

Εκπαιδευτικά Προγράμματα     Δίκτυα     Συνεργασίες

Προγράμματα / Εκπαιδευτικά Προγράμματα / "Το Μονοπάτι του Νερού"

ΜΟΝΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το παρακάτω πρόγραμμα είναι ενδεικτικό και μπορεί να προσαρμόζεται ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες, την περιοχή προέλευσης των σχολείων κ.τ.λ..

ΈΝΑΡΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

• Άφιξη των μαθητών στο Κ.Π.Ε. Κορθίου.

• Καλωσόρισμα των μαθητών, Ευαισθητοποίηση - Σύντομη παρουσίαση του προγράμματος των μανιταριών  και των ενεργειών που πρέπει να γίνουν στο πεδίο.

• Κανόνες Ασφαλείας που πρέπει να τηρούνται, Επεξήγηση εξοπλισμού που θα χρησιμοποιηθεί.

• Σύντομη ξενάγηση στους ιστορικούς χώρους του κτιριακού συγκροτήματος της Αγίας Τριάδας όπου στεγάζεται το Κ.Π.Ε.

• Χωρισμός των μαθητών σε ομάδες και εφοδιασμός απαραίτητου εξοπλισμού. (Ενδυματολογικός και τεχνικός εξοπλισμός).

• Διανομή Σάντουιτς.

ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

• Πεζοπορώντας διανύεται το μονοπάτι από την πηγή των Αηδονιών ως τον Όρμο Κορθίου.

• Στην πηγή και σε άλλα επιλεγμένα σημεία γίνεται δειγματοληψία του νερού του ποταμού.

• Επιπλέον γίνονται μετρήσεις θερμοκρασίας, ταχύτητας νερού, ανέμου, φωτογραφίσεις, καταγραφή φυσικών ήχων και συλλογή ειδών. Συμπλήρωση με βάση τις καταγραφές και παρατηρήσεις των φύλλων εργασίας.

• Καταγραφή του τοπίου και συλλογή χώματος για την ανάλυσή του στο εργαστήριο.

• Παιδαγωγικά παιχνίδια στο πεδίο.

ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΚΟΡΘΙΟΥ.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ.

• Οι μαθητές αναλύουν στο εργαστήριο τα είδη που συλλέξανε και τα ταξινομούν.

• Οι ομάδες ελέγχουν τα φύλλα εργασίας τους και αρχειοθετούν τα τελικά συμπεράσματά τους και τις εντυπώσεις τους.

• Η κάθε ομάδα παρουσιάζει την εργασία της και γίνονται συζητήσεις.

• Οι μαθητές συμπληρώνουν έντυπα αξιολόγησης του προγράμματος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

webdesign

designed 2006 by Kimon Manetas.