Αρχική    Δράσεις    Προγράμματα    Στελέχη    Επικοινωνία

Εκπαιδευτικά Προγράμματα     Δίκτυα     Συνεργασίες

Προγράμματα / Εκπαιδευτικά Προγράμματα/"Το Μονοπάτι του Νερού"

"Το Μονοπάτι του Νερού" είναι ένα πρόγραμμα εμπνευσμένο από τις ιδιαίτερες κλιματολογικές συνθήκες της Άνδρου και τις αυξημένες βροχοπτώσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα Κυκλαδονήσια. Στην Άνδρο υπάρχουν πολλές πηγές και μια απ' αυτές είναι και η πηγή των Αηδονιών που αποτελεί την αφετηρία του προγράμματος στο πεδίο.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
  • Οι μαθητές να κατανοήσουν και να αγαπήσουν τη φύση, όχι σαν ακίνητη περιουσία, αλλά σαν ζωντανό οργανισμό που χρειάζεται τη φιλία και τη βοήθειά μας.
  • Να αποκτήσουν γνώσεις για τις ιδιαιτερότητες του νερού και τη σημασία του στη φύση, στη κοινωνία και τον άνθρωπο.
  • Να προσεγγίσουν βιωματικά τη πορεία του νερού απ' τη πηγή μέχρι τη θάλασσα και να κατανοήσουν τη σημασία του σε όλες τις φάσεις τις πορείας του.
  • Να ανακαλύψουν τη συλλογική συνεργασία και αν αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας μεταξύ των.
  • Να γνωρίσουν το περιβάλλον της Άνδρου και γενικότερα της Κυκλαδικής φυσικής ιδιομορφίας.
  • Να γνωρίσουν τη σημαντικότητα του νερού μέσα από τις λαϊκές παραδόσεις του τόπου και τις τέχνες παλαιότερων εποχών και τη χρησιμότητά του ως βασική πηγή ενέργειας για την λειτουργία των νερόμυλων.

ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Οι μαθητές αφού αποκτήσουν βασικές και θεωρητικές γνώσεις με παρουσιάσεις, προβληματισμούς και συζητήσεις στο Κ.Π.Ε., κατόπιν θα δραστηριοποιηθούν στο πεδίο βιώνοντας τη πορεία του νερού μέσα από παιδαγωγικά παιχνίδια, ερευνητικά σχόλια και σημειώσεις στα φύλλα εργασίας με τη καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του Κ.Π.Ε.

Στο τέλος θα παρουσιάσουν τις εντυπώσεις τους και τα συμπεράσματα τους.

Μονοήμερο                                        Διήμερο

webdesign

designed 2006 by Kimon Manetas.