Τι είναι τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης έρχονται οι μαθητές από σχολεία της περιφέρειας τους και βιώνουν, αναλύουν και κατανοούν μέσα από συγκεκριμένα προγράμματα, τη σχέση τους με το περιβάλλον, την αλληλεξάρτηση των φυσικών φαινομένων και τα αποτελέσματα μιας ανθρώπινης παρέμβασης σε ένα οικοσύστημα, τις εναλλακτικές λύσεις σε ένα περιβαλλοντικό ζήτημα, τις τοπικές συνήθειες κι από κεί αντλούν μέσα απ τη δράση τους, νέες στάσεις και ήθος απέναντι στο περιβάλλον.

Τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης δεν στοχεύουν μόνο στο εκπαιδευτικό σύστημα αλλά και στη κοινωνία, όπου ενημερώνουν, προβληματίζουν και ευαισθητοποιούν τις κοινωνικές ομάδες με ζητήματα που αφορούν το τόπο και ειδικότερα την οικονομία της άντλησης φυσικών πόρων, τη διαχείριση του χώρου και την ισορροπία του ανθρώπου με το περιβάλλον που οδηγεί στην αειφόρο ανάπτυξη.

Στην Ελλάδα σήμερα, υπάρχουν 31 Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

webdesign

designed 2006 by Kimon Manetas.