Ιστορία του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κορθίου

Το Κ.Π.Ε. Κορθίου στεγάζεται στο ιστορικό συγκρότημα της Αγίας Τριάδας στη περιοχή Μουσιώνας του Κορθίου.

Το 1813 λειτούργησε ως "Ανώτερο Σχολείο των Ελληνικών Γραμμάτων" και "Παιδαγωγικό Κατηχητικό" και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1990 ως δημοτικό σχολείο. Είναι χτισμένο με τη παραδοσιακή τέχνη της Ανδριώτικης αρχιτεκτονικής και πέρασε κατα καιρούς, φάσεις επέκτασης για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του σχολείου.

Με πρωτοβουλία του Δήμου Κορθίου και με την εποπτεία του Υπουργείου Παιδείας, σήμερα λειτουργεί ως Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Για να καλυφτούν οι ανάγκες του Κέντρου, ολοκληρώθηκε και νέα φάση επέκτασης για τα εργαστήρια φυσικοχημείας κ.ά., που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία του Κέντρου και πάντα με γνώμονα την εναρμόνιση της αισθητικής του υπάρχοντος συγκροτήματος ώστε να αποτελεί ένα ενιαίο σύνολο λαϊκής παραδοσιακής αρχιτεκτονικής

webdesign

designed 2006 by Kimon Manetas.