Δράσεις / Εκδόσεις

Το CD-ROM με τίτλο "Το περιβάλλον της Άνδρου" είναι μια προσπάθεια προσέγγισης του τόπου πέρα από μια τουριστική προβολή και με την οπτική των περιβαλλοντικών ζητημάτων της νησιωτικής υπαίθρου.
Περιλαμβάνει στοιχεία χαρακτηριστικά της Κυκλαδίτικης ιδιομορφίας, όπως οικισμούς, αιμασιές, γεωλογικές μορφολογίες, μονοπάτια, πηγές, ρέματα, οικοσυστήματα, χλωρίδα πανίδα κ.ά., καθώς επίσης γνωριμίες με παλαιότερα κτίσματα οικολογικού ενδιαφέροντος, περιστερεώνες, ανεμόμυλους, νερόμυλους κ.ά. Επίσης περιέχει παιχνίδια γνώσεων για μαθητές σχετικά με τη πανίδα του νησιού.

Το CD-ROM διανέμεται δωρεάν στα σχολεία που επισκέπτονται το Κ.Π.Ε. Κορθίου, αλλά και στις σχολικές μονάδες που αναζητούν πληροφορίες για το περιβάλλον των νησιωτικών περιοχών και ειδικά της Άνδρου.

Το CD-ROM είναι μια παραγωγή του Κ.Π.Ε. Κορθίου και δημιουργήθηκε από την εξωτερική συνεργάτιδα του Κ.Π.Ε. Μαρία Πόπη, απόφοιτο Πληροφορικής Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης, Προγραμματίστρια πολυμεσικών εφαρμογών, καθηγήτρια Πληροφορικής. (βλ. Στελέχη 2005 - 2006)

webdesign

designed 2006 by Kimon Manetas.